AKP'nin İstanbul adayı olarak açıkladığı eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, yerel seçim sürecinde AKP İstanbul İl Örgütü ile yaşadığı sorunlar ortaya çıktı. AKP içindeki kulislerden alınan bilgilere göre, Murat Kurum'un adaylığının açıklanmasının ardından parti içinde ve kamuoyunda beklenen heyecanı yaratamadığı, ayrıca parti teşkilatıyla arasında uyumsuzluk olduğu iddia ediliyor.

Günden güne artan gaflarıyla dikkat çeken Murat Kurum, AKP İstanbul İl Teşkilatı içinde güven kaybına uğradı. AKP kulislerinde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sahaya inip mitingler düzenlemesi ve teşkilatları harekete geçirmesi gerektiği" şeklinde konuşmalar yapıldığı öğrenildi. Ancak, Kurum ve ekibinde, teşkilatların ciddi bir zayıflık içinde olduğu, herkesin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği ve Erdoğan'ın sahaya inmesinin Kurum'un aleyhine olacağı düşüncesi hakim.

Ayrıca, birçok AKP'li siyasetçinin Murat Kurum'u yönlendirdiği ve bu durumun kendi açılarından olumsuz bir etki yarattığı belirtiliyor.

SÜREKLİ GAF YAPIYOR

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, son bir ay içinde yaptığı gaflarla gündeme geldi. Beykoz ilçesinin hangi yakada olduğunu karıştıran Kurum, Küçükçekmece mitinginde konuşurken yanlışlıkla 'Büyükçekmece' dedi. İmamoğlu'nu eleştirmeye çalışırken ilginç ifadeler kullanan Kurum, "vaatlerinin yüzde 87’sini gerçekleştirdiler" ve "Deprem anında İstanbul 11 İle koştu" şeklinde açıklamalarda bulundu. Kendisini protesto eden TOKİ mağdurlarının sloganlarını yanlışlıkla destek sloganı sanan Kurum, “Biz kazanırsak Gazze’deki mazlumlar sevinecek” ifadelerini kullanmıştı. İmamoğlu'nu eleştirmeye çalışırken kendisini "rakibi" olarak tanımlayan Kurum, katıldığı bir açılışta neyi açtığını unuttu. Ordu Caddesi'nin adının Ordu ilinden geldiğini sanan Murat Kurum, baret gafında da bulunarak 'Ayaklarımıza baretlerimizi... çat... Başımıza baretlerimizi giymişiz’ dedi.