AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılacak kesinti 14,9 milyar TL'den 24,8 milyar TL'ye yükseltildi.

Maraş merkezli depremleri gerekçe göstererek yıl ortasında milyarlarca liralık ek bütçeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçiren ve vergileri emeğiyle yaşayan yurttaşların sırtına yükleyen AKP iktidarı, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan kullanacağı miktarda da artışa gitti. 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla, fondan, çeşitli program ve hizmetler için yapılacak kaynak kesintisi oranı yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar çıkarıldı. Böylelikle "istihdam" program ve hizmetleri gerekçesiyle fondan 10 milyar TL daha çekilecek. Yeni kararla, istihdama yönelik çeşitli programlarda kullanılmak üzere İşsizlik Fonu'nun bir önceki yıl prim gelirlerinden yapılacak kesinti oranı yüzde 50'ye yükseltildi.

Geçen yıl fonun işçi, işveren ve devlet primi gelirleri toplamı 49 milyar 725 milyon TL olmuştu. Yüzde 30 kesintiyle iktidar, bu kaynağın 14 milyar 917 milyon TL'sini çeşitli programlar için kullanabilecekti. Ancak oranın yüzde 50'ye çıkarılmasıyla fondan ilave olarak yaklaşık 10 milyar TL daha çekilebicek. Toplam kullanılabilecek kaynak da 24 milyar 862 milyon TL'ye ulaşacak.

Söz konusu kararla birlikte fon kaynaklarından yapılacak kesintiye yüzde 66 oranında zam yapılmış oldu.