Akne ve Beslenme İlişkisi

Bu derdi yaşamadan büyüyeniniz var mı?

Sanırım ortak sorunumuz bu. Hatta bazen en olmadık zamanda öyle anlamsız bir noktada beliriyorlar ki ..

Sadece ergenlik döneminde mi ortaya çıkar sevgili sivilcelerimiz?

– Hayır.

Yoksa yanlış beslenme alışkanlığının bir cezası mı kendileri? Hadi bir bakalım.

Akne; 

Sivilceler, siyah noktalar, bazen de nodul ve kistler halinde görülür. Genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda rastlanılır. Ergenlik çağında görülme nedeni hormonal değişikliğin olmasına bağlanmaktadır. Stres, premenstrual sendrom, fazla terleme, bazı kozmetik ürünler, kimyasal maddeler ve yanlış beslenme örüntüsü akne şikayetlerini arttırabilir.

Bazı besin ve besin ögelerinin akne seyri üzerindeki etkilerine bakalım.

Süt:

Sütün içerisinde bulunan bileşenler akne lezyonlarının oluşumuna neden olan enzimatik reaksiyonları tetiklemektedir. Süt tüketimi, özellikle yağsız süt tüketimi akne lezyonlarını ve şiddetini arttırmaktadır. Fermente süt ürünleri ise akne lezyonlarını ve şiddetini azaltmaktadır.

A vitamini

A vitamini yetersizliği deri lezyonlarının oluşumuna, kuruluğa, çatlaklığa dolayısıyla kanamalara neden olmaktadır. Akne ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında doğrudan A vitamini ve analoglarından türetilmiş ilaçlar veya gıda takviyeleri kullanılmaktadır.

Çinko:

Yara iyileşmesi, deri inflamasyonu kontrolü ve cilt hücrelerinin yenilenmesi için son derece önemli bir mineraldir. Yapılan bir çalışmada akne şikayeti olan bireylerde oral çinko alımının inflamatuar lezyonları %17 azalttığı görülmüştür.

Bazı çinko kaynakları; et, yumurta, deniz ürünleri, kabak çekirdeği

Şiddetli akne lezyonlarında oral A vitamini ve çinko kullanımın tedaviyi destekler nitelikte olabileceğini unutmamakta fayda var.

Yeşil çay 

Yeşil çaydan elde edilen polifenol ekstraktlarının aknenin tedavisinde kullanımının akne sayısında azalma sağladığı, yeşil çay kaynaklı bitki sterollerinin ise terapötik (tedavi edici) etkiler gösterdiği yapılan çalışmalar ile görülmüştür.

Yağ Asitleri

Elzem yağ asitleri doğrudan hücre yapısına ve dolayısıyla cilt yapısına katılmaktadır. Ciltleri kuru ve inflamasyona (iltihap) eğilimli kişilerde siyah ve beyaz noktalara rastlanmakta bu durum ise elzem yağ asitleri yetersizliğine bağlanmaktadır.

Diyetle alınan omega-6 alımının artışı inflamasyonu tetiklerken, omega 3 alımının artışı ise inflamasyonu azaltıcı etki göstererek akne oluşumunu engellediği görülmüştür.

Bazı omega-6 kaynakları:  Mısır, ayçiçek ve soya yağıBazı omega-3 kaynakları: Balık, keten tohumu, ceviz, kanola yağı

Yüksek glisemik indeksli diyet 

Glisemik Indeks; Karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızıdır.Kan şekerinin hızla yükselmesi, vücudun insülin adı verilen bir hormonu salmasına neden olur. Kanda aşırı insülin depolanması, yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine ve akne riskinin artmasına neden olabilir.Düşük GI içeren diyetin akne şiddetini ve akne sayısını azalttığı belirtilmiştir. Akne şikayeti olan bireylerin diyetlerinde enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %45’den daha az olmasının akne lezyonlarının sayısını azalttığı yapılan araştırmalar ile gözlenmiştir.Akne oluşumu birçok durumdan etkilenmektedir. Dolayısıyla akne şikayeti olan bireylerin besinlerin yağ içeriğine, beslenme örüntülerinde elzem yağ asitleri ve doymuş yağ asidi tüketim oranına dikkat etmeleri ve gerekirse bir diyetisyenden destek almaları oldukça önem kazanmaktadır.
Eee ne demişler?Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter..

DİYETİSYEN BUSE DOĞAN

 

 

Kirazlı konusunda neden alttan alınıyor?

Kazdağları-Kirazlı çevre katliamı konusunu “Neden Bu Kadar Vicdansızlar?” başlıklı yazımda ele almıştım. Konunun bu sefer bir başka ve önemli yönünü ele almaya çalışacağım: devletin...

Montessori yöntemiyle eğitim-2

Montesorrı yöntemine geçen hafta bir giriş yapmıştık. Bu hafta Montesorrı yöntemine göre bir sınıf nasıl düzenlenir?, Sınıf içi uygulamalar nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz. Çocuk okulda olduğu...

Neden bu kadar vicdansızlar?

Son zamanlarda her gün devlet eliyle yürütülen yeni bir doğa katliamı haberini duyuyoruz. * Dünyanın sayılı güzelliklerinden Burdur’un Salda Gölü'ne 'millet bahçesi tesisleri' yapma kararı, *...

Ahlak toplumun temelidir

Çocuk eğitimi, ailede başlar, okul ve çevresiyle birlikte hayat boyu devam eder. Çocuğa ahlaki davranışların kazandırılması eğitimin önemli bir parçasıdır. Ahlak, bizim dini değerlerimizin...

Sol ve sokak

Türkiye'de 1950 li yıllarda çok ciddi bir sol örgütlenme vardı. 1960 lı yıllarda sol örgütlenme sokağa indi. DİSK bugün dahi yapamadığı kadar büyük katılımlarla...