Akne ve Beslenme İlişkisi

Bu derdi yaşamadan büyüyeniniz var mı?

Sanırım ortak sorunumuz bu. Hatta bazen en olmadık zamanda öyle anlamsız bir noktada beliriyorlar ki ..

Sadece ergenlik döneminde mi ortaya çıkar sevgili sivilcelerimiz?

– Hayır.

Yoksa yanlış beslenme alışkanlığının bir cezası mı kendileri? Hadi bir bakalım.

Akne; 

Sivilceler, siyah noktalar, bazen de nodul ve kistler halinde görülür. Genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda rastlanılır. Ergenlik çağında görülme nedeni hormonal değişikliğin olmasına bağlanmaktadır. Stres, premenstrual sendrom, fazla terleme, bazı kozmetik ürünler, kimyasal maddeler ve yanlış beslenme örüntüsü akne şikayetlerini arttırabilir.

Bazı besin ve besin ögelerinin akne seyri üzerindeki etkilerine bakalım.

Süt:

Sütün içerisinde bulunan bileşenler akne lezyonlarının oluşumuna neden olan enzimatik reaksiyonları tetiklemektedir. Süt tüketimi, özellikle yağsız süt tüketimi akne lezyonlarını ve şiddetini arttırmaktadır. Fermente süt ürünleri ise akne lezyonlarını ve şiddetini azaltmaktadır.

A vitamini

A vitamini yetersizliği deri lezyonlarının oluşumuna, kuruluğa, çatlaklığa dolayısıyla kanamalara neden olmaktadır. Akne ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında doğrudan A vitamini ve analoglarından türetilmiş ilaçlar veya gıda takviyeleri kullanılmaktadır.

Çinko:

Yara iyileşmesi, deri inflamasyonu kontrolü ve cilt hücrelerinin yenilenmesi için son derece önemli bir mineraldir. Yapılan bir çalışmada akne şikayeti olan bireylerde oral çinko alımının inflamatuar lezyonları %17 azalttığı görülmüştür.

Bazı çinko kaynakları; et, yumurta, deniz ürünleri, kabak çekirdeği

Şiddetli akne lezyonlarında oral A vitamini ve çinko kullanımın tedaviyi destekler nitelikte olabileceğini unutmamakta fayda var.

Yeşil çay 

Yeşil çaydan elde edilen polifenol ekstraktlarının aknenin tedavisinde kullanımının akne sayısında azalma sağladığı, yeşil çay kaynaklı bitki sterollerinin ise terapötik (tedavi edici) etkiler gösterdiği yapılan çalışmalar ile görülmüştür.

Yağ Asitleri

Elzem yağ asitleri doğrudan hücre yapısına ve dolayısıyla cilt yapısına katılmaktadır. Ciltleri kuru ve inflamasyona (iltihap) eğilimli kişilerde siyah ve beyaz noktalara rastlanmakta bu durum ise elzem yağ asitleri yetersizliğine bağlanmaktadır.

Diyetle alınan omega-6 alımının artışı inflamasyonu tetiklerken, omega 3 alımının artışı ise inflamasyonu azaltıcı etki göstererek akne oluşumunu engellediği görülmüştür.

Bazı omega-6 kaynakları:  Mısır, ayçiçek ve soya yağıBazı omega-3 kaynakları: Balık, keten tohumu, ceviz, kanola yağı

Yüksek glisemik indeksli diyet 

Glisemik Indeks; Karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızıdır.Kan şekerinin hızla yükselmesi, vücudun insülin adı verilen bir hormonu salmasına neden olur. Kanda aşırı insülin depolanması, yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine ve akne riskinin artmasına neden olabilir.Düşük GI içeren diyetin akne şiddetini ve akne sayısını azalttığı belirtilmiştir. Akne şikayeti olan bireylerin diyetlerinde enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %45’den daha az olmasının akne lezyonlarının sayısını azalttığı yapılan araştırmalar ile gözlenmiştir.Akne oluşumu birçok durumdan etkilenmektedir. Dolayısıyla akne şikayeti olan bireylerin besinlerin yağ içeriğine, beslenme örüntülerinde elzem yağ asitleri ve doymuş yağ asidi tüketim oranına dikkat etmeleri ve gerekirse bir diyetisyenden destek almaları oldukça önem kazanmaktadır.
Eee ne demişler?Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter..

DİYETİSYEN BUSE DOĞAN

 

 

Yusuf Fidan yazdı | “NANKÖRLER!”

Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan üç gelişmeden kısaca bahsedip bunların ortak bir değerlendirmesini yapmak istiyorum. Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu'na destek amaçlı 'Her şey çok güzel...

Nilay Atkın ŞENGÜN Yazdı | İSTİSMAR

Her yılın 20 Kasım'ı Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklarımızı koruyabiliyor muyuz? Dünya’da son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 280 bin civarında. Dünya Sağlık...

Yusuf Fidan yazdı | Köhne Demokrasimizin Son Kalesi; Seçimler

T.C. Anayasa 2. Maddesi; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik...

Ramazan Ayında Beslenme

Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısının değişmesiyle 3 ana öğün olan günlük beslenme...

Nilay Atkın Şengün yazdı: Özel Eğitimde Aile Eğitimi

Ailelerin çocuk sahibi olmak için nedenleri farklılık gösterse de; her ailenin gebelik sürecindeki hayalleri aynıdır. Ancak; anne yetersizliği olan bir çocuk dünyaya getirdiğinde ya...