Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinde Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için, “Hazırlıklarımızı yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yeri ve zamanı geldiğinde gereği yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bunu yapacağız. Bunun hiç lamı-cimi yok” dedi.

Akar, Ağrı’daki 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki inceleme ve denetlemelerinin ardından il merkezine geçerek esnaf ziyareti yaptı.

Cumhuriyet Caddesi’ndeki iş yerlerine giden Akar, yurttaşlarla sohbet edip fotoğraf çektirdi.

Burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çevresinde ciddi askeri ve siyasi durumların olduğunu, bunların çözülmesi için gerekli çalışmaların sürdüğünü belirten Akar şöyle konuştu: “Terör belasına karşı çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İnşallah en son terörist etkisiz hale getirilerek bu terör belasından ülkemiz ve aziz milletimiz kurtulacak. Daha önceden beri bir takım hile ve hurdayla egemenliğimize, bağımsızlığımıza kast etmeye çalışanlara karşı egemenliğimizi sonuna kadar koruduk. Yeni bir takım olay ve oyunlarla yine bir şekilde ülkemize ve milletimize karşı hile, fitne ve fesat içindeler. Ancak Allah’ın izni, milletimizin sevgisi, güveni ve duasıyla inşallah bunların hepsini daha önce olduğu gibi yine bir şekilde akamete uğratacağız. Bu küresel paylaşım çetelerinin başarılı olmasını engelleyeceğiz.”

‘KÜRTLER KARDEŞİMİZDİR, BİZ AYRI OLAMAYIZ’

“Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hedefinde hiçbir zaman Kürt kardeşlerimiz olmamıştır” diyen Milli Savunma Bakanı şu ifadeleri kullandı: “Kürtler bizim kardeşimizdir. Et ve tırnak gibiyiz. Biz binlerce yıldan beri aynı coğrafyayı aynı ekmeği paylaşıyoruz. Biz ayrı olamayız. Biz biriz ve beraberiz. Bu mücadeleyi omuz omuza yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bizim hedefimiz sadece ve sadece teröristlerdir. PKK hiçbir zaman Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamaz. Böyle bir şey asla mümkün değildir. Bizim yaptığımız mücadele FETÖ, PKK/YGP ve DEAŞ teröristleri ve bunların uzantılarına karşıdır. Özellikle dışarıda, batı basınında bunu çarpıtmaya, istismar etmeye çalışıyorlar. Öyle bir hava veriyorlar ki bizim YPG/PKK ile olan mücadelemizi ‘Türk-Kürt mücadelesi’ gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu yapılabilecek en büyük alçaklıktır. Böyle bir şey asla söz konusu değil.” 

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA, YERİ VE ZAMANI GELDİĞİNDE’

Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere, Irak’ın ve tüm komşularının toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söyleyen Akar şöyle devam etti: “Ancak hakkımızı ve hukukumuzu korumak, 82 milyonluk milletimizin rahatı, huzurunu, güvenliğini sağlamak bakımından da hiçbir şekilde ülkemizin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoruna asla müsaade etmedik bundan sona da etmeyeceğiz. Bunun için yapılması gereken ne varsa ‘ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışı içinde yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bir tarafta Münbiç, diğer tarafta Fırat’ın doğusu meselesi var. Bununla ilgili çalışmalarımızı çok yoğun şekilde sürdürüyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yeri ve zamanı geldiğinde gereği yapılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bunu yapacağız. Bunun hiç lamı-cimi yok. Ülkemizin güvenliğini hiçbir şekilde tehlikeye atmayacağız. Bu konuda hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz.”