Akar: Fırat’ın doğusu için planlarımız hazır, vakti geldiğinde uygulanacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Münbiç ve Fırat’ın doğusunun teröristlerden temizlenmesi, hudutlarımızın güvenliğinin sağlanması ve Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönebilmesi için planlarımız hazır” dedi.

AKP’nin Kayseri mitinginde konuşan Akar, Türkiye’nin 4 milyona yakın Suriyeli’ye 40 milyar dolar harcayarak ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

‘İDLİB’DE YENİ BİR İNSANİ TRAJEDİ ÖNLENDİ’

Akar şunları söyledi: “Herkesten çok yardım yapan, insanlara, mazlumlara, mağdurlara yine birinci ülke, dünyada ülkemiz Türkiye’dir. Ayrıca, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler verdikleri sözleri yerine getirmemişlerdir. Bunların eksikliklerini de Türkiye tamamlamıştır. Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle İdlib’e de yapılan mutabakatla yeni bir insani trajedi önlenmiştir.”

‘VAKTİ, SAATİ GELDİĞİNDE UYGULANACAK’

Suriye’nin kuzeyinde ‘terör koridoru’na asla izin verilmeyeceğini ifade eden Milli Savunma Bakanı şöyle devam etti: “Münbiç ve Fırat’ın doğusunun teröristlerden temizlenmesi, hudutlarımızın güvenliğinin sağlanması ve Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönebilmesi için planlarımız hazır. Vakti, saati geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifiyle bu planlar uygulanacaktır. Bu arada 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda da hak ve hukukumuzun korunması için her türlü faaliyet gösterilmektedir. Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta, Karadeniz’de her türlü tedbir alınmaktadır. Türkiye’ye rağmen atılacak adımların hiçbir başarı şansı yoktur. Buralarda, bu saydığım yerlerde hiçbir oldubittiye müsaade edilmeyecektir.”