Mayıs ayında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde AK Parti'nin oy oranında ciddi bir düşüş yaşamasına rağmen, parti TBMM'de "En çok oy alan parti" konumunu korumayı başardı. Şimdi gözler, Mart 2024'teki yerel seçimlere çevrildi.

İktidara yakın bir isim olan Akit yazarı Sinan Burhan, bu bağlamda AK Parti'de özel bir çalışmanın İstanbul için yürütüldüğüne dair iddialarda bulundu.

Burhan "Anketler yapılıyor. Yerel yönetimler başkanlığı ciddi bir analiz yapıyor. Hemşeri dengesi başta olmak üzere yerel kanaat önderlerine kim olmalı sorusu yöneltiliyor. Şu ana kadar havuzda birçok isim birikti. Ekimde yapılacak büyük kongre sonrası başkanlar açıklanmaya başlayacak" dedi.

BAZI BELEDİYE BAŞKANLARI SON DÜZLÜKTE ATAĞA KALKMAYA BAŞLIYORLAR

Sinan Burhan, yazısında şu sözleri kullandı:
"Cumhurbaşkanımız şu an için bu çalışmalara bakıyor. Özellikler AK Parti’nin kazandığı büyükşehirler inceleniyor. Kim kazanır kim kaybeder bu konuyla ilgili bir çalışma var. Başkanların karneleri şu an genel merkezde bulunuyor. Bazı belediye başkanları son düzlükte atağa kalkmaya başlıyorlar. Ancak şimdiden geçmiş olsun denilebilir. Geçen 4,5 yıl boyunca halkın gönlüne girememiş başkanlarla yollar ayrılacak. Halka dokunan, hizmet üreten, hakkında şaibe olmayan başkanlar aşağı yukarı netleşmiş durumda."