Ahmet ERDEM yazdı | Yeni para birimi ‘LIBRA’

Dünyaca ünlü sosyal ağ platformu Facebook kullanıcılarının mali işlerden alışverişe kadar birçok alanda kullanabileceği para birimi ‘Libra’yı dünyaya duyurdu. Libra’yı şimdiden Bitcoin’e rakip gören hatta daha iyi olduğunu savunanlar var. Libra’yı Visa, MasterCard, PayPal, Ebay, Uber ve Spotify gibi büyük teknoloji devleri destekliyor. Şimdi biraz bu para birimi üzerine değerlendirmelerde bulunalım.

– Libra, bir kripto para birimi ve blockchain sistemi üzerine kurulu olacak.

– Libra da diğer kripto para birimleri gibi dijital ve işlemler deftere kaydedilecek.

– Libra Association adı verilen bir oluşum bu paranın sahibi olacak ve yönetecek.

– Bu oluşumun içinde Visa, MasterCard, PayPal, Ebay, Uber ve Spotify gibi büyük teknoloji devleri var.

– Bu büyük şirketler yıllar içerisinde hayatımızı değiştirdikleri gibi şimdi de elle tutulur gözle görülür bildiğimiz parayı değiştirmeye çalışarak finansal sistemde gerçekleşen dijitalleşmenin adımlarını daha hızlı hale getirecekler.

– Milyar dolarlık bu dev şirketler bu değişimi gerçekleştirmek için oldukça güçlüler. 30 devin yer aldığı bu oluşumda, Facebook 540 Milyar Dolar, Visa 340 Milyar Dolar, PayPal ise 140 Milyar Dolarlık piyasa değerlerine sahipler.

– Libra’nın amacı insanların para transferlerinin fotoğraf göndermek kadar kolay olması.

– Böylece Libra banka hesabı olmayan 7’den teknoloji ile arası iyi olmayan 70’e kadar herkese kolaylık sağlamayı hedefliyor.

– Facebook para birimi Libra’yı elinde tutanlara faiz ödeyecek.

– Birçok insanın kullanacağı bu sistemin kripto paralara karşı olan güveni arttırması bekleniyor.

Son senelerde büyük tartışma konusu olan, üzerine tartışmalar yapılıp kitaplar yazılan kripto dünyasının durumunu daha çok konuşacağız! Bakalım ilerleyen yıllarda Libra kendine nasıl bir yer edinecek? Hep birlikte göreceğiz.

Ergenekon işbirlikçileri (4)

İlhan Bahar ve Erdal Şimşek, “Türkiye’de İstihbaratçılık ve MİT” adlı kitabın yazarları…

İlköğretimde suratımıza tokat gibi vuran gerçekler

Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde binlerce 4’üncü ve 8’inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) eğitim araştırmasının veri analizleri tamamlandı.

Ergenekon işbirlikçileri (3)

Gelin size Ergenekon tertibinde gizli tanık Mart üzerinden yürütülen bir başka tertip, bir başka tezgâh, bir başka tuzak daha anlatayım:

2023 hedefleri havlu attı

İçinin zaten boş olduğu çok iyi bilinen AKP’nin 2023 hedeflerinin bittiği, bu hedefleri koyanlar tarafından da kabul edildi.