Binlerce yıllık geçmişine rağmen günümüze kadar korunarak gelmeyi başaran Afrodisias Antik Kenti Aydın'ın Karacasu ilçesinin Gevye mahallesinde yer almaktadır.

Yunan Tanrıları hikayelerine konu olmuş efsanelere sahip olan kent tanrıça Afrodit'e tapınma merkezi olarak biliniyordu, dolayısıyla adı da buradan gelmektedir.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ TARİHİ
Kentin kuruluşu M.Ö. 5000 yılına kadar uzanmaktadır. Özellikle Bizans ve Roma dönemlerinde gelişmiştir bununla beraber sanatı, özellikle heykeltıraşlığı ile ünlenmiştir.

Ayrıca ticaret yolları üzerindeki stratejik konumu ve zengin mermer ocakları nedeniyle kısa sürede önemli bir şehir haline gelmiştir.

Şehir Roma İmparatorluğu döneminde zirveye ulaşmıştır. Ünlü sanatçıları, zanaatkarları kendine çeken bir heykel merkezi haline gelmesinin yanı sıra önemli bir eğitim merkezi olmuştur.

İyi korunmuş yapıları ve heykelleri ile günümüze kadar ulaşan kent UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ'NE NASIL GİDİLİR?
Aydın Karasu ilçesinin Gevye mahallesinde bulunan Afrodisisas, ulaşımı oldukça kolay bir konuma sahiptir. Karayolları ile kente ulaşım sağlanabilir.

Ayrıca yaz aylarında Karasu ilçesinden kente giden minibüsler hareket etmektedir.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ GEZİLECEK YERLER
Aphrodisias Müzesi: Kentin zengin tarihi hakkında bilgi sağlayan, enfes heykel ve eserlerin birçoğuna ev sahipliği yapan müze kentin yakınında yer almaktadır.

Afrodit Tapınağı: Aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit'e adanan tapınak, zarif heykeller ve kabartmalarıyla kentin en göz alıcı yapıtları arasında yer almaktadır.

Sebasteion: Roma imparatorlarına adanmış Sebasteion dini bir yapı olarak geçmektedir ve kentin önemli yapıtları arasındadır.

Kentin merkezini oluşturan Agora görülmesi gereken yerlerden biridir bununla beraber kent tiyatro, stadyum, hamam kompleksi ve çok sayıda diğer yapıları içermektedir ve birçok bölge ziyaret edilebilir.