Şampiyonluk yolunda işini mucizelere bırakan Fenerbahçe'de resmi sitesinden yapılan açıklamada seçimin 30 - 31 Mayıs tarihlerinde, yeterli çoğunluk sağlanamaması durumunda ise 8 - 9 Haziran'da yapılacağı duyulmuştu.

Mevcut başkan Ali Koç tekrar aday olacağını duyururken, Sarı-Lacivertliler'in efsane başkan Aziz Yıldırım da kongrede aday olacağını açıklamış hatta seçilmesi durumunda takımı dünyaca ünlü teknik adam Jose Mourinho'ya emanet edeceğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde verdiği kısa röportajda ile adaylığını duyuran Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Aziz Yıldırım'ın açıklamaları... 

'KİMSEYLE KAVGA ETMEYECEĞİZ AMA...'

Kavga etmeyeceğiz kimseyle ama benimle kavga ederlerse, o zaman ederim...

'DERDİM FENERBAHÇE'NİN ŞAMPİYON OLMASI'

6 sene önce "Aziz Yıldırım gitti, Türk futbolu kurtuldu" dediler. Şimdi de "Aziz Yıldırım gelsin, Türk futbolunu kurtarsın" diyorlar. Böyle bir memleket. Derdim Fenerbahçe'nin şampiyon olması. Dört sene Fenerbahçe şampiyon olamadı, nedenini biliyorum. Mahkemeler... Ben ve dava arkadaşlarım her gün mahkemeye gittik. Mahkemelerle uğraştık ve Fenerbahçe'ye zarar verdik. Bunu biliyoruz.

'BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ?'

Sonra kombine almayın, forma almayın, maça gitmeyin gibi şeyler denildi. Hep beraber Fenerbahçe'yi şampiyonluktan ettik, hep beraber... Fenerbahçe kurumsal bir yapı, dışardan adam getirip kulübü incelettiler. Böyle bir şey olabilir mi? Dün Fenerbahçe'nin durumunu dağıttlar, belgeleri arkadaşlarımız inceliyor. Varsa düşüncemiz söylerim. Fenerbahçe'de para sorunu olmaz! Ben neden kulübü halka açtım? Ben istesem bunu yapmam, ölene kadar başkan olurdum. Hapisteyken kulübü halka açtım, 1 milyon üye olsun istedim. Anadolu'da Fenerbahçelileri bir araya getirecek binalar açılmasını istedim, birkaç yerde yaptık. Ancak kapattılar.

'TÜRKİYE'NİN KUVA-Yİ MİLLİYE'Sİ FENERBAHÇE'DİR'

Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biridir. Fenerbahçe'nin istemediği bir şey Türkiye'de olmaz! Ne zaman? Bir araya gelirsek! Beraber olmazsak, hiçbir şey olmaz. Türkiye'nin Kuva-yi Milliye'si Fenerbahçe Spor Kulübü'dür.

'FENERBAHÇE'DE SIKINTILAR VAR'

İşleri tıkırına koydum, keyfim de yerinde. Neden aday oldum? Fenerbahçe'de sıkıntılar var. Arkadaşlara aday olmalarını söyledik ama ben varken olmayacaklarını söylediler. Mecbur kaldım. 20 sene başkanlık yaptım, zor günlerde 6 şampiyonluk yaşadık. Para konuşmadık.

'12 MİLYAR TL BORÇ VAR'

1 Milyar 950 Bin TL borç bıraktım. Yarısı döviz karşılığıydı. O borç için bankalarla anlaştılar TL olarak 4 Milyar borç var. Diğer borçlarla 12 Milyar TL borç var! 630 Milyon € borç vardı, gösterdi. Ülker ile birlikte stadın yanına konutlar yapacaktık ve satacaktık. Her şeyin anlaşması yapıldı. Fenerbahçe 70 Milyon €, Ülker 70 Milyon €, Emlak Konut %20 pay alacaktı. Arsa gitti ama Murat Ülker kağıt üzerinde tutuyor. O borç yok şu an. 51 Milyon € borç yok ama 630 Milyon €'nun içinde gösterdik o zaman. Bizim bıraktığımız borç 400 Milyon €'ydu, bunu açıkladım. 50 Milyon €'ya oyuncu sattınız, devleet gittim ve kanun çıkarttım vergi iadesi aldık. Onu da çıkarınız 300 Milyon €! Bana da eski yönetimden kalan borç vardı, kaldı 200 Milyon €! Daha da konuşsa alacakları çıkacak diyorlar, evet öyle.

DERBİ SÖZLERİ

Bu hafta Galatasaray derbisini kazanacağız ve yeni süreç başlayacak.

'FUTBOL TAKIMINI ÜZELEREK TAKİP ETTİM'

Futbol takımını üzülerek takip ettim. Kulübe uzaktan bakmanın avantajını elde ettim. Yaptığımız hataları gözlemledim. Düşünce yapımızı değiştirmek, değişerek gelişmek bir erdemdir. Mevcut kulüp başkanının ve yönetimin çalışmalarına engel olmamak, olayı saha dışına taşımamak adına muhalefet yapmadım. Konuştuğumda da birlik ve beraberliğe dikkat çektim. Özellikle bu sezon seçimin saha içini etkilemesi adına Ocak 2024'ten bu yana sükunet çağrısı yaptım. Camiayı futbol takımının arkasında olmaya davet ettim. Bu hafta Galatasaray derbisini kazanacağız ve yeni süreç başlayacak. 2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edildi, ben bunu yapmadım. Hiçbir seçim, şampiyonluktan önemli değildir. İnşallah bundan sonra seçim uğruna hiçbir kupalar, madalyalar feda edilmez. Bugün karşınızda şampiyonluk avantajının rakibimizde olması üzüntüsüyle bulunuyoruz.

'BİZİ KİM ŞAMPİYON YAPMAK İSTEMİYOR?'

Mevcut başkan "Ben başkan olduğum sürece, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar" dedi. Bu ne demek? Bunu arkadaşlarla düşündük. Bizi kim şampiyon yapmak istemiyor? İktidar mı, devlet mi? Hakemler mi, TFF Başkanı mı? Kim? Eğer bunlar birbirine bağlıysa, alttan yukarı gitmeyeceğiz! Yukarıdan söyleyeceğiz!

'BEN FENERBAHÇE'NİN ADAMIYIM'

Devlet ayrı, hükümet ayrı! Biz devletle kavga edemeyiz! Ama hükümetle haklı olduğumuzda mücadele yaparız, yaptık! FETÖ konusunda iç içeydiler, hep beraber yürüdük! Onun için açık olacağız! Benim twitter'ım yok, trollerim de yok! Ben kimsenin adamı değilim, Fenerbahçe'nin adamıyım! Atatürkçüyüm. Laik ve Cumhuriyetçiyim.

'SAKIN BU İŞLERE GİRMEYİN'

Yiğit Bulut'un trolleri varmış, AKP beni destekliyormuş falan... Ben kimsenin adamı değilim! Ben hiçbir partinin adamı değilim, olmam da! O troller de bu işlere girmesin! Ben duymam! Sakın bu işlere girmeyin! Hükümet desteği ile değil, bir laf uğruna geliyorum! 'Ben varken Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar' lafı üzerine.. İktidar duruyor, TFF Başkanı duruyor, hakemler duruyor.. Çocuklar ağlıyor, öyle diyorlardı!

'ÇOCUKLARI KURTARMALIYIZ'

Çocukları kurtarmalıyız! Benim kızım geliyor, maç oynanıyor... Fenerbahçe 0, karşı takım 1! Maçı sordu, "1-0 galibiz" dedim. Sonra baktı 'Neden yalan söylüyorsun?' dedi. Çocuklar kazananın yanında olmak istiyor. Onların aşkı için şampiyon olmamız lazım.

GÖREV SÜRESİNİ AÇIKLADI!

72 yaşındayım, 3 sene için geleceğim! Daha fazlasını yapamam! 'Yap' deseniz bile yapamam! Ali Bey de seçilebilir ancak yanlışlardan ders almalıyız.

MOURINHO SÖZLERİ

 Jose Mourinho ile iki saat konuştuk. Konuşmaları sürdürmek için arkadaşları menajerleri ile devam edecek. Biz ne para, ne transfer konuştuk. Konyaspor maçını izlediğini söyledi. Bir aday telefonla konuşmuş. Mevcut başkan menajer göndermiş. Üç tane şey... Şimdi diyorlar '15 Milyon € buna verilir mi?' Ya sana ne kardeşim?

'ARABİSTAN'A GİTMİYOR, RAHAT OLUN!'

Jose Mourinho şartlarda anlaşırsak gelecek! Ama rahat bırakmıyorsunuz, burayı takip ediyor! Suudi Arabistan'a gitmiyor! Rahat olun! Bahreyn'e iki konferansa gidecek, 2 milyon $! Anlayın yani değerli basın! Olumlu olun!

SİZ YÖNETİCİ MİSİNİZ?

Dün akşam TV izliyorum diyorlar ki 'Beşiktaş'a üç teknik direktör adayı var. Şu olmaz, bu olur' Ya siz yönetici misiniz?

CARLOS AŞILADI...

Roberto Carlos'u aldık, sohbet ederken 'Avrupa'da final oynar ve Şampiyonlar Ligi'ni alırız' dedi. Bu bizim aklımızda yok. Ancak Carlos bunu bütün oyunculara aşıladı, böyle bir hava oldu. Chelsea, Sevilla, Inter... O motivasyonla oldu!

ALİ KOÇ'A TARİHİ TEKLİF!

Bu yönetime teklifim, Jose Mourinho ile çalışmayı düşünüyorlarsa; Şekip Mosturoğlu'ndan rica edeceğim, iki taraftan arkadaşlar gitsin ve imzayı atsınlar. Kim seçilirse, Mourinho ile devam etsin! Biz kaybedersek, Mourinho'nun yarı parasını da ben ödeyeceğim! Haydi bakalım...

'FENERBAHÇE'NİN ÜZERİNE ÖLÜ TOPRAĞI VAR'

Fenerbahçe'nin üzerinde ölü toprağı var! 4 sene bizden, 6 sene bu yönetimden! Parayı imece usulü vereceğiz, halledeceğiz! Üç sene kombine alacağız, banka borcunu kapatacağız! Yoksa büyük tehlike var!

'MOURINHO GELİRSE...'

Jose Mourinho gelirse, istediği birkaç oyuncuyu alırız. Transferde cömert falan bir durum yok! İçeriyi bir göreyim, ona göre bakarım.

'ZENGİN ADAMLARI NE YAPAYIM?'

Zengin iş adamları geliyormuş yönetime! Zengin adamları ne yapayım? Zengin adam yönetime girince çalışmaz! Bu kadar mı kafanız çalışmıyor! Para versinler yeter! Murat Ülker'e, Ferit Şahenk'e başkan olmalarını söyledim ama işleri var!

'ŞAMPİYON YAPMAYA GELİYORUM'

Borcu kapatmaya değil, şampiyon yapmaya geliyorum! Borçtan kurtulmak gerekiyorsa, gerekirse basketbol salonu satılır! Bilmiyorum, onlara bakılır! Biz şampiyonluğa , çocukları mutlu etmeye geliyoruz. Bayrakları çıkardık ama bir türlü sallayamadık.

'BİZ FETÖ İLE MÜCADELE ETTİK'

Galatasaray'ın saha dışında çok güçlü olduğunu nerede söyledim? Atıyorsunuz abi... Benim olduğum dönemde Galatasaray hikayeydi! Biz FETÖ ile mücadele ettik. Devletin içine sızdılar, devlet ile mücadele ettik. Onlarla mücadele etmekten, başka şey ile mücadele edemedik. En son Ankara'ya gittim ve 'Hapis yatmaya razıyım, karar verin' dedim. Verdiler!

'BENDEN SONRA HER ŞEY ÇOK DEĞİŞTİ'

Benden sonra her şey çok değişti, benim zamanımda bu televizyonlarda konuşamıyorlardı!

'ÇOK PARA HARCADILAR'

Borcu düzeltmişler, ne kadar düzeltmişler? Hodri meydan açıklasınlar. Ramos'u alın, Dzeko'yu alın dedik. Biz Anelka, Ortega'yı getirdik. Gidiyorsunuz, ilk 1-2 sene çok kötü transferler yapıyorsunuz. Çok para harcadılar.

'BİR TANESİ HOŞ GELDİN DEMEDİ'

Divan toplantısına denizden geldim, mafya liderleri gibi... (Gülerek). Bir tanesi 'Hoş geldin' demedi.

'NE ŞAMPİYONLAR LİGİ YA...'

Hedef Türkiye'de şampiyonluk! Abartmayın ya! Şampiyonlar Ligi falan yok kardeşim! Önce Türkiye'de şampiyon olacağız! Sonra bakarız! Ne Şampiyonlar Ligi ya? Milleti kandırmaya, hayal satmaya gerek yok! 10 senedir şampiyon olamıyoruz, önce şampiyonluk!

'SPORDA FETÖ OPERASYONU YAPILMADI'

Türkiye'de FETÖ yok olmadı! Her gün görüyoruz, yakalıyorlar... Sporda FETÖ operasyonu yapılmadı, hakemler de yapılmadı. Yönetim kurullarında yapılmadı, yapmaları lazım. Bunlar belli yani. Basında da yapılması lazım, 55 basın mensubu ile ilgili suç duruyum var. Gittim sordum ama işlem yapmıyorlar. 3 Temmuz sabahı Kanal D'de mi ne... 3 Temmuz'u yemi alıp anlatan, Halk TV'de program yapıyor. Bunları konuşacağım ve medyadaki FETÖ'cüleri afişe edeceğim. FETÖ her yere sızmış, daha da güçlü.

'GALATASARAY'IN KADIKÖY'DE GALİBİYETİ YOKTU'

Benim dönemimde Galatasaray'ın Kadıköy'de hiç galibiyeti yoktu! 

'FENERBAHÇE'DE KAFALAR DEĞİŞECEK'

Ben kimsenin adamı değilim, taraftar da kimsenin adamı olmayacak! O zaman başımın üstündeler! Başkalarının adamı olurlarsa, karşı karşıya geliriz. Genç Fenerbahçelileri ben kurdum! Sonra sıkıldılar derneği, başka noktaya gittiler. Bana tezahürat yapıyorlardı, yapmamalarını söylüyordum. Orada destek takıma. Kendi adıma tezahüratı kaldırdım. Taraftarla sorunum yok, benle sorunları olursa... O zaman olmaz. Kimseye para, bilet vermeyeceğim. Fenerbahçe'de kafalar değişecek!

'DEVLETTEN İŞ ALMADIM'

20 sene başkanlık yaptım, devletten bir tane iş almadım. Bu sene 2 tane iş aldım.

'ALİ KOÇ İLE KÜS DEĞİLİM'

Ali Koç ile küs değilim, sadece fikirlerimiz ayrı.

'MOURINHO'YA NEDEN 100 MİLYON EURO VEREYİM'

Gazetede yazanlara bakın! Jose Mourinho'ya neden 100 Milyon € vereyim! Mesut Özil mi aracıymış! Aykut Kocaman'ı Volkan Demirel'i de getiriyormuşum... Adam istemedi bunları, ne yapacağız?

'NİHAT ÖZDEMİR FENERBAHÇE'NİN DEĞERİYDİ'

Nihat Özdemir, Fenerbahçe'ye hizmet etti! Siz bilmiyorsunuz, bırakın onların yalanlarını! Aralarındaki husumet 2011'den.. Nihat Özdemir, Fenerbahçe'nin değeriydi... Adama salladılar, Fenerbahçe'den istifa etti.

'HEPSİNİ AFFEDELİM'

Kulüpten atılanları, FETÖ'cü olmayanlar dışında... Hepsini affedelim! Karar sizin.

'AYRILMAK İSTEYEN VARSA GİDER'

Takımdan ayrılmak isteyen varsa gider. Yeni teknik adam oyuncu ister, bakarız.

'OY VERMEYENLERE TEŞEKKÜR EDERİM'

Bana oy vermeyenlere teşekkür ederim, beni hayata döndürdüler ve para kazandım.