CHP’de Genel Başkan ile birlikte 61 kişiden oluşan Parti Meclisi, dün (23 Temmuz) yaklaşık 12 saat süren toplantıda kurultay hazırlıklarını ele aldı. 

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Parti Meclisi toplantısına birkaç gün önce gündem olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve parti kurultaylarının zoom üzerinden yaptığı ve Youtube'dan sızdırılan görüntüler damga vurdu.

Kılıçdaroğlu’nun, "Zoom toplantısını etik dışı bulması"na değinen bazı PM üyelerinin, "Zoom toplantısı, kapalı bir toplantıydı, oradaki çekim, hukuk dışı bir çekimdi. Bunun üzerinden Genel Başkan’ın yorum yapması yanlıştı. Kayıt dışı bir çekim olduğu için açıklama yapmayı etik dışı bulabilirdi ama toplantıyı etik dışı bulduğunu söyledi. Bu durum son derece hatalı bir söylemdir" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

KURULTAY TARİHİ NETLEŞMELİ
Kurultay tarihi ise toplantıda öne çıkan bir diğer konu başlığı oldu. Kılıçdaroğlu’nun kurultay konusunda kararsız olduğunu bildiren PM üyeleri, kurultayın yerel seçim sonrasına bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu’nun “Aday olmayacağım" açıklamasının da yetersiz olduğunu kaydeden PM üyeleri, kurultay günü delegelerin imzası ile aday gösterilmemesi için buna kapıları kapatması gerektiğini de ifade ettiler. 

ÇOK SAYIDA ELEŞTİRİ BAŞLIĞI
Parti Meclisi üyelerinin diğer eleştirileri ise Altılı Masa ortaklarına verilen milletvekillikleri, cumhurbaşkanı seçimlerinde ikinci tura hazırlık yapılmamış olması ve tüm görüşmelerin ikinci tura bırakılması, tabanın itirazı olan isimlerin hem parti yönetiminde hem de milletvekili aday listelerinde bulunması oldu.

OYLAMA SONUCU MESAJ NİTELİĞİNDE
PM’de MYK’nın dört il ve bir ilçe yönetimini görevden alması kararları hakkındaki oylamada 41 oy şartı arandığı için itirazların tamamı reddedildi ancak 61 kişilik PM’de muhaliflerin sayısının yarıya yakın olduğu görüldü.

ERDEMLİ BİR DAVRANIŞ DEĞİL
Oylamanın ardından konuşan Kılıçdaroğlu’nun, PM üyelerine sitem ettiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, "Size tüm sebeplerine anlatmamıza rağmen ortaya böyle bir sonuç çıktı. Bu erdemli bir davranış değil" dedi.

Bu sözlerin ardından PM üyesi Hasan Baltacı toplantıyı terk etti.

SIRA MİLLETVEKİLLERİNDE
Belediye başkanları ve Parti Meclisi üyeleri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün milletvekillerini toplayacak. Kılıçdaroğlu, TBMM’de gerçekleştirilecek kapalı grup toplantısının ardından akşam saatlerinde milletvekilleri ile yemekte buluşacak.