Cumhuriyet Halk Partisi’nde belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından Adana'da aday gösterilmeyen iki belediye başkanı istifa etti. 

31 Mart 2019’da yüzde 58.37 ile Çukurova Belediye Başkanı seçilen Soner Çetin yeniden aday gösterilmeyince partiden istifasını açıkladı.

Soner Çetin istifasını, “Atatürk ilkeleri, cumhuriyet değerleri, sosyal demokrasinin evrensel kuralları gibi partinin kimliğini oluşturan kavramların göz ardı edildiği, tarafsız ve liyakate hiçbir kriterin dikkate alınmadığı, parti içi dar kadrolaşmanın ön plana çıktığı, adaylıkların ahbap-çavuş ilişkileriyle dağıtıldığı bir süreci üzülerek yaşadık” mesajıyla açıkladı.

Adana’nın bir diğer ilçesi Seyhan’ın yüzde 57. 84 ile seçilen belediye başkanı Akif Kemal Akay, CHP’den istifa eden bir diğer isim oldu.

Akay, istifasını X'ten yaptığı şu açıklamayla duyurdu:

Emeğe değer veren, hemen her alanda üretim yapan, ürettiğini ve diğer kaynakları en verimli şekilde kullanan, muhtaçlara yaptığı paylaşımlarda hiçbir şekilde kimlik ayrımı yapmayan, başarısı tüm kamuoyu tarafından kabul edilen bir başkana tahammül edemeyen; tek amaçları kamusal kaynakları yağmalamak olan yöneticilerin ahlak dışı yollarla işgal ettiği, 55 yıl hemen her alanında onurla ve gururla hizmet verdiğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ediyorum. Seyhan’a ve Adana’ya, layık olduğu hizmetlere devam edeceğimi bir atasözünü anımsatarak tüm hemşehrilerime saygı ile duyuruyorum. “İstendiğin yere erinme, istenmediğin yere görünme!

Akay’ın Seyhan’da İYİ Parti’den aday olacağı belirtilirken Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de bazı partilerle temasa geçtiği öğrenildi.