Adana’nın Kozan ilçesinde saat 08.44’te 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem uzmanları Prof. Dr. Ahmet Ercan, Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Dr. Ramazan Demirtaş Adana’daki deprem hakkında yorum yaptı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, açıklamasında “Adana depremi daha büyüğünü tetikler mi?” sorusuna Kozan’da gerçekleşen M5,5’luk artçı depremin geleceğini geçen hafta twitterdan yazmıştım. Bunun ardından daha büyük deprem gelirse ya da Adana’ya inerse şaşırırım. Geçmiş olsun.” yanıtını verdi.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Her iki fay da 6 Şubat 2023’taki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında tetiklendi. O günden beri özellikle Savrun Fayı’nın Kuzey segmenti üzerinde 4 büyüklüğü civarında çok sayıda deprem gerçekleşti. Bu fayların maksimum deprem üretme potansiyeli 7.1 ve 7.2 olarak biliniyor. Fakat bu fayların deprem tehlike kaynakları açısından ne anlam ifade ettikleri konusunda henüz bilimsel bir çalışma bulunmuyor” dedi.

DEĞİŞİM VAR

Prof. Dr. Naci Görür “Adana Kozan’da 5,5 deprem. Saimbeyli ve Savrun Faylarının yakınlaşma bölgesinde, muhtemelen Savrun zonunda. 6 Şubat depremlerinden sonra bölgede fay kuşakları üzerindeki stres alanlarında değişim var.” yorumunu yaptı.

SAVRUN FAYI İLE ALAKASI YOK

Dr. Ramazan Demirtaş da “6 Şubat 2023 depremleri sonrası bölgedeki haritalanmayan kısa faylarda bu tür depremler olabilir. Deprem haritalanmamış, K-G gidişli 10 km uzunlukta bir fay üzerinde oldu. Deprem kırsal alanda olduğu için hasarın olacağını sanmıyorum. Depremin olmayan Savrun fayı ile ilgisi yok.”  ifadelerini kullandı.