Adalı Halil, 1871 yılında bugün için Yunanistan'da kalan Edirne’nin Adaiçi bölgesindeki Kilise Köyü'nde doğdu. dalı Halil, 18 sene Kırkpınar başpehlivanlığını korumuştur. Adalı Halil için, dünyanın en büyük pehlivanı sayılan Koca Yusuf’tan sonra en bilgili pehlivan olarak tanındı.. Boyu 1.98, kilosu 150 idi. Osmanlı İmparatorluğu içinde yaptığı bütün güreşleri kazanıp Başpehlivan olduktan sonra Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile birlikte Avrupa’ya gitti.

 1 Ocak 1901 yılında Hamburg’daki turnuvaya katıldı. 6 pehlivanla güreş yaptı. En fazla dayanabilen 7 dakika dayanabildi. Kırkpınar’da başpehlivanlığı tam on sekiz sene korudu. Adalı Halil, 10 Şubat 1926 yılında zatürreden 55 yaşında vefat etti.

Mezarı "Pehlivanlar Tekkesi" olarak bilinen bu yer her yıl Kırkpınar Güreşleri başlarken pehlivanlar tarafından topluca ziyaret edilir.

Oğlu Mustafa da bir süre pehlivanlık yapmasının ardından Atatürk'ün faytoncusu olmuş ve Mustafa Kemal'in ölümünden sonra hayatını Silivri'de sürdürerek "Sinop" soyadını almıştır.