Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, iş insanı Sinan Aygün’e ait Togo Kuleleri'nin yıkımı için girdiği mücadelede, karşı tarafa çalıştığını iddia ettiği belediyenin eski avukatı Mehmet Ali Alan tarafından şikâyet edildi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi ancak Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti. 

Üç yıl sonra, Yavaş’ın adaylığını açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma istedi. 

Yavaş’ın sözlerinin AKP Kırşehir Milletvekili aday adayı olan Alan’ı küçümseyici ve incitici olduğu iddia edildi.

Saymaz'ın bugün yayımlanan yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Mansur Yavaş, işadamı Sinan Aygün’e ait TOGO Kuleleri’nin yıkımı için seçildiği günden beri mücadele veriyor. 

Yavaş, 2019’da Sözcü’ye bir söyleşi vererek, Melih Gökçek döneminden itibaren ABB’nin avukatı olan Mehmet Ali Alan’ın Sinan Aygün’e de hizmet verdiğini açıklamıştı.

Kaçak inşa edildiği ileri sürülen TOGO’ya ait planın iptaline ilişkin yürütme durdurulduğu halde Alan’ın belediyeyi bilgilendirmediğini anlatmıştı. İnşaatın hukuka aykırı sekilde sürmesine yol açtığı için Alan hakkında yargıya başvurduğunu söylemişti.

Alan şikayetçi oldu. 

Kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti.

Üç yıl geçti.

Yavaş’ın adaylığını açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma istedi. Yavaş’ın sözlerinin AK Parti Kırşehir Milletvekili aday adayı olan Alan’ı küçümseyici ve incitici olduğu iddia edildi.

TOGO’da geçen haftalarda Aygün ve Akşener’in katıldığı bir görüşme olmuştu.