Ermeni cemaatinin sevilen, güçlü isimlerinden eski dönem İBB İl Meclis Üyesi ve Adalar Belediyesi meclis üyesi Avedis Kevork Hilkat, Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldı.

Toplumsal yazarı Tolgahan Erdoğan'a konuşan Hilkat, TİP'e katılımıyla ilgili şunları söyledi:

Geçtiğimiz dönemde Sayın İmamoğlu Patrikhane'ye yaptığı ziyarette Belediye Meclis üyeliği noktasında İstanbul'da Cemaatimize söz vermesine rağmen sözünü tutmamış ve buna rağmen 2019 seçimlerinde desteğimizi esirgememiş ama eleştirilerimizi sunmuştuk.Ermeni cemaati olarak Adalar'da 1500'e yakın seçmenimiz bulunuyor. Yıllardır yaşadığımız Adalar'da bizim de temsiliyet noktasında olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bizleri yok sayan bir anlayışa karşılık bizlerde Adalar'da Türkiye İşçi Partisi'nin 37 yaşında genç pırıl pırıl bir kardeşimiz olan Mimar Gizem Gülen'i destekleme kararı aldık.

kevork hilkat

AVEDİS KEVORK HİLKAT KİMDİR? 

20/07/1953 İSTANBUL-Kadiköy de doğan Avedis Kevork HİLKAT, Saint Joseph Fransız Lisesi Ortaokulu 1968 de mezunu. Evli ve 2 çocuk babası olan Hilkat, 40 yılı aşkın bir süredir Kınalıada da yaşıyor. Kuyumculuk ve mücevherat sektöründe yarım asırdır çalışan Hilkat, 2009 yerel seçimlerinde İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliği için bağımsız aday olmuş, bir rekor kırarak yüzde 4.12 oy almış ve İstanbul’da birinci olmuştu. Cumhuriyet tarihinin tek Hristiyan asıllı Türk Kızılayı başkan danışmanı olan Hilkat aynı zamanda Türk Kızılayı Adalar Şubesi yöneticiliği de yaptı. Hilkat aynı zamanda Vakıf Ay kurucu üyesi ve Kınalıada Spor Kulübü Başkan Yardımcısı…

2010-2011 yılında CHP Adalar İlçesi Yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde de bulunan Hilkat, Adaların sorunlarını çözebilmek için çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşlarında görev aldı ve hala bu görevlerde üst düzey yöneticilik yapmakta. Birçok gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Hilkat, 2014-2019 7. Dönem İBB ve Adalar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulundu.