Tarih;

21 Eylül 1842

Serin bir Eylül ayında İstanbul’da hayata gözlerini açtı.

Babası Sultan Birinci Abdülmecid, annesi Tir-i Müjgan Kadın Hatun’du.

10 yaşında iken annesinin vefatı üzerine Perestu Kadın Efendi'nin yanına verildi.

Babasının vefatından sonra yerine geçen amcası Abdülaziz, Abdülhamit'in tahsili ile ilgilendi. Abdülaziz 1867 tarihinde çıktığı Avrupa seyahatine onu da götürmüştü. Özel hocalardan Arapça, Farsça, Fransızca, tefsir, hadis, fıkıh ve fen dersleri aldı.

Abdülhamit; boş zamanlarında at binmek, silah kullanmak ve spor yapmakla ilgilendi.

Öyle ki, devamı olduğu iddia edilen biri gibi acemiliğinde bile attan hiç düşmedi.

Sene; 1876!..

Mithat Paşa, Mütercim Mehmed Rüşdi Paşa, Hüseyin Avni Paşa, Mahmut Celaleddin ve Nuri Paşa, saflarına Şeyhülislam Hasan Hayrullah Efendi'yi de katarak Sultan Abdülaziz'i tahttan indirdiler.

Abdülaziz’in yerine Şehzade Murat'ı geçirdiler. Ancak V. Murat ruhsal bir çöküntü içindeydi. 31 Ağustos 1876 yılında Abdülhamit padişah oldu ve Mithat Paşa sadrazamlığa getirildi.

34. Padişah ve 113. İslam halifesi…

Abdülhamit’in kızı Ayşe Sultan'a Babasının 13 eşi olduğunu söylüyordu.

Abdülhamit’in resmiyete geçen evliliği de 13’tü…

Yine yalanlanamayacak, kabul gören diğer kaynaklara göre ise, bu sayı 16'ydı.

Ne güzel değil mi?

Bu sayıya cariye vb dahil değildi…

Abdülhamit’in sarayı, saraydan çok son derece lüks bir kümesi andırıyordu; 16 tavuk, yüzlerce piliç ve bir horoz…

Abdülhamit’in eşleri; Nâzikedâ Başkadınefendi, Safi-Naz Nur-Efzun Kadınefendi, Bedrifelek Kadınefendi, Bîdar Kadınefendi, Dil-Pesend Kadınefendi, Mezîde Mestan Kadınefendi, Emsal-i Nur Kadınefendi, Müşfika Kadınefendi (Kayıhan/Kayısoy) Kadınefendi, Sazkâr Hanımefendi, Peyveste Hanımefendi, Fatma Pesend Hanımefendi, Behice (Maan) Hanımefendi, Saliha Naciye Hanımefendi, Dürdane Hanımefendi, Calibos Hanımefendi, Nazlı Yâr Hanımefendi…

Abdülhamit, dinci çevrelerce adeta Yunan mitolojisinin kahramanlarını bile sollayan bir efsaneydi. Onda olmayan ilahi özellikler bile ona mal edilmişti.

Tayyip, Abdülhamit için cennet mekan derken, bakın Binali Yıldırım ne diyor; “Cennet mekan Ulu Hakan Abdülhamid, 33 yıllık saltanatı döneminde bir karış vatan toprağını bile alçaklara teslim etmemiştir...”

Allah, kainatı senin yüzün suyun hürmetine yarattım dediği peygamberine cennet için yetki vermemişken, ne garip ki, Binali Abdülhamid’e cennette yer veriyordu.

Karadağ, Romanya, Bulgaristan ve Tunus Abdülhamit zamanında elden çıktı.

Girit, Teselya ve Narda Yunanistan’a verildi…

1878 Berlin Antlaşması’yla Batum, Ardahan, Kars, Oltu, Kağızman Ruslara, Kotur kazası ve civarı İran’a bırakıldı.

Hele Kıbrıs; İngilizlere yine Abdülhamit tarafından satıldı…

Abdülhamit, bundan tam 141 yıl önce 1878 yılında Kıbrıs; savaşmadan İngilizlere terk etti. Hem de İngilizlerin oyununa gelerek, bu durum herhalde çokça övülen dehasının tezahürüydü!..

Abdülhamit, İngiliz dostluğuna gerçekten sadakatle sarılmış, Rusların Yeşilköy'e kadar gelişinden sonra imzalanan Ayastefanos Antlaşması'nın ağır şartlarını biraz hafifletmesi için, majestelerinin hükümetine 1878'de Kıbrıs Adası'nı lütfetmişti.

J. Haslip'e göre, bu hediyede üç Rum'un büyük payı vardır. Bunlar, Devlet-i Aliye'nin Londra Sefiri Müzürüs, Banker Zarifi ve Sultan'ın özel hekimi Mavroyani'dir. Esasen Rusya'nın o tarihlerde çok fazla genişlemesine, çıkarları gereği herhalde karşı duracak olan İngiltere, politika borsasında Abdülhamit'ten daha usta bir oyuncu olduğunu ispatlayarak, bir taşla iki kuş vurmuş ve "hizmetlerine karşılık" Kıbrıs'ı almıştı.

Sonuç olarak Osmanlı İmparatorluğu II. Abdülhamit döneminde toplam 1 milyon 600 bin kilometrekare kadar toprak kaybetti.

Abdülhamit dönemi Osmanlı’nın en çok toprak kaybettiği, her alanda geriye gittiği ve Anadolu işgalinin karış karış gerçekleştiği bir dönemdi.

Yine dinci çevreler Abdülhamit’i kutsallaştırırken, onun Yahudi ve Mason düşmanı olduğunu anlatıyorlardı.

Yahudi kısmına ileride değiniriz...

Masonlar Abdülhamit döneminde altın çağlarını yaşıyorlardı.

Orhan Koloğlu İleri Yayınlarından çıkan; “Abdülhamit Dönemi Masonlar” adlı kitabında, Abdülhamit ve masonları işlemiş. Harika bir kitap...

Abdülhamit döneminde Masonlar balo üzerine balolar düzenliyor, bağışlar topluyorlarmış.

Koloğlu’nun kitabının 56 sayfasında bu balolardan birinde Abdülhamit’inde masonlara 100 TL bağış yaptığı bilgisi de yer alıyordu.

Abdülhamit’in donanmasının başındaki İngiliz amirallerde masonmuş...

Abdülhamit, Mason elçinin baskısıyla Ermeni isyanını bastıran paşayı da sürgüne göndermiş...

Koloğlu’nun kitabında daha bir çok müthiş bilgiler var...

Okuyun göreceksiniz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADEM YIRTICI 2020-10-10 00:33:53

Harekat ordusunun başında kim vardı Abdülhamit tahtan indirildiğinde harekat ordusunu kimler oluşturuyordu d. K

Avatar
Merve 2020-10-16 22:58:09

Peki masonlarla arkadassa bu adam niye tahttan indirildi mutlu mesut yasasalardi

Avatar
Abdullah 2020-10-23 20:10:56

Yalan yanlış bilgiler ile insanların kafasını karıştırma. Niyetin belli. İ toprak kayıplarının bir çoğu Abdülhamid han tahttan indirilmesi ile dönme hainler zamanında kaybedildi

Avatar
Muhittin Ay 2020-10-23 20:12:48

Yazar biraz kendi hayal ürününü yazmısy. Anlaşılıyor ki yazarda Osmanlı düşmanlığı had safhada

Avatar
Tarihçi 2020-11-11 22:00:14

Bir kere Abdülhamid'in bu kadar toprak kaybetmesi kolay çünkü ondan öncekiler İngilizlerden borç aldı boşuna sırf saray için Abdülhamid zamanı öyle olmasaydı toprak bile kazandırdık Abdülhamid yani ulu Hakan bi de Osmanlı 1.Dünya savaşına girmeseydi hala Osmanlı Devleti olurdu hem de şuanki dönemden çok daha iyi olurdu çünkü petrol olan yerler bizim olurdu asıl ondan sonra Enver paşa ya sormak gerekir ben de severim ama 1. Dünya savaşına sokmaya çalışmayacaktı aslında şu an Musul, Kerkük vb. yerler bizim olurdu

Avatar
Karof 2020-11-18 21:56:42

"öyle ki, devamı olduğu iddia edilen biri gibi acemiliğinde bile attan hiç düşmedi."
sen şimdi güya yazarsın ve topluma mal olmuş olayları bilgin olmadığı halde yazıp çiziyorsun. objektiflik olgusu zaten hiç yazdığın satırların yanından bile geçmemiş. üste tırnak içersinde bıraktığım ve senin kaleminden çıkan cümleden de belli. kininde boğul şeref yoksunu. sende soyunu temsil ettiğin dedelerin gibi günü geldiğinde hak ettiğini misli ile alacaksın...

Avatar
Osmanlı torunu 2020-11-21 00:24:48

Resmî 3 tane eşi var Wikipedia ya bakın isterseniz
Merak ediyorum Abdülhamit’ten ne istiyorsunuz neden nefret ediyorsunuz
???

Avatar
Yazık 2020-11-21 00:31:09

Osmanlı düşmanlığı nereden geliyor gerçekten insan üzülüyor

Abdülhamit’in 3 eşi olmuştur

Nasıl Osmalı’da Abdülhamit zamanında bu kadar hain varsa bunların torunları görevlerini internette devam ettiriyor!

Yazık
Yazık
Yazık