AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanlarının oluşturduğu Genel İşler Konseyi, 2023 için son kez Brüksel'de toplantı düzenledi.

Türkiye, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova'dan oluşan Batı Balkan ülkelerinin yanı sıra ilk kez Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'la ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Toplantının bitiminde basına açıklamalarda bulunan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlanması için hukukun üstünlüğü alanında ilerlemenin gerekliliğini ifade etti.

AB Konseyi tarafından paylaşılan toplantı sonuç bildirisinde, "Türkiye aday ülke ve birçok ortak çıkar alanında kilit ortak olmayı sürdürüyor" denildi.

Bildiride, Konseyin, AB ile Türkiye arasında devam eden Yüksek Düzeyli Diyalogların bir dizi konuda sürdüğüne dikkat çektiği ifade edildi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerdeki son gelişmeler ve Doğu Akdeniz'deki gerilimin azaltılması memnuniyetle karşılandı.

Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak, müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısı yapılırken, AB'nin bu süreçte aktif bir rol oynamaya hazır olduğu vurgulandı.

Bildiride, demokrasi, temel haklar ve yargı konularında yapılan eleştirilere ek olarak, ekonomik kriterlerde istikrar odaklı makroekonomik politikalara dönüş adımlarının sürdürülmesi çağrısı yapıldı.

Türkiye'nin Ukrayna'nın tahıl ihracatını kolaylaştırmadaki olumlu rolüne vurgu yapılırken, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırım politikasıyla tam bir uyum içinde olunması gerektiği belirtildi.