Toplumsal Haber Merkezi

Adalet Birlik Partisi (AB Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muharrem Mutlu, Ulusal Kanal'a konuk olarak İstanbul için projelerini açıkladı. 

İstanbul'un en önemli sorunlarının ulaşım ve trafik, deprem ve hayat pahalılığı olduğunu söyleyen Mutlu; bunlarla ilgili çok somut önerileri ve projeleri olduğunu söyledi. 

Bu ana sorunların dışında gençlerin talepleri, vegan vejeteryan talepler, sokak hayvanlarıyla ilgili projeleri olduğunu söyleyen Mutlu; bu konularla ilgili çözüm önerilerini anlattı. 

5 YILDA 900 KM RAYLI SİSTEM, 122 KM TÜNEL

Trafik sorununun çözümünün raylı sistemde olduğunu belirten Mutlu; İstanbul'un bin 200 kilometre raylı sisteme, 200 kilometre de tünele ihtiyacı olduğunu söyleyerek şu anda şehirde 340 km raylı sistem bulunduğunu açıkladı. Göreve geldiği takdirde 340 kilometrelik raylı sistemi 900 kilometreye çıkaracağını söyleyen Mutlu, 22 kilometrelik tüneli de 122 kilometreye çıkaracaklarını vaat etti. 

Bu projelerin finansmanı için yap-işlet-devret modelinin değil, yap-kirala-devret modelinin daha uygun olduğunu tespit ettiklerini açıklayan Mutlu, İstanbul'un ulaşım problemini 5 yıl içinde çözeceklerini vurguladı.

SİYASETÇİLERİN OLMADIĞI BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM KURULU

1 Nisan itibariyle göreve geldikleri takdirde ilde bir kentsel dönüşüm kurulu kuracaklarını açıklayan Mutlu, bu kurulda siyasetçinin ağırlığını yok denecek kadar azaltarak sivil toplumun, hocaların, meslek odalarının ağırlıkta olduğu bir kurul oluşturacaklarını söyledi.

Bu kurulun riskli alanlardan az riskli alanlara doğru genişleyen bir kentsel dönüşüm modeli uygulayacağını söyleyen Mutlu, dönüşüm modelinde yıkıp yeniden yapmadan çok güçlendirmeye ağırlık verileceğini vurguladı.

Siyasetçilerin mümkün olduğunca az temsil edildiği bu kurulun bir görevinin de yenileme çalışmalarıyla oluşan rantı paydaşlarına dağıtmak olacağını söyleyen Mutlu, beklentilerinin rantın yüzde 75'inin paydaşlarına dağıtılması, yüzde 25'inin de kamuya aktarılması olduğunu söyledi. 

'MESELE BÜTÇE DEĞİL, ÖNCELİKLENDİRME...'

Göreve geldiğinde İstanbul'daki tüm devlet okullarında okul yemeği uygulamasına başlayacaklarını söyleyen Mutlu, 132 ülkeden büyük İstanbul'un büyükşehir belediyesinin bütçesinin önceliklendirmeler doğru yapıldığı takdirde bu tür projeleri rahatlıkla finanse edebileceğini açıkladı.

Geleceğin için geri dönüştür projesiyle elde ettikleri gelirin 4'te 3'ünü okul aile birliklerine bağışlayacaklarını söyleyen Mutlu, kuracakları tarım okulu ve bilişim okuluyla genç çiftçiler ve yazılımcılar yetiştireceklerini vurguladı.