A Haber ile BİM arasındaki ‘fırsatçı’ kavgası yargıya taşınıyor 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Mustafa Latif Topbaş’ın sahibi olduğu market zinciri BİM, ‘havuz medyası’ olarak da adlandırılan Turkuvaz Medya bünyesindeki A Haber’in ‘BİM’den fırsatçılık rekoru‘ başlıklı haberi hakkında yargıya başvuracağını duyurdu.

‘MİLLETİN MUTFAĞINDAN KAR REKORU KIRDI’

BİM’in fırsatçılıkla suçlandığı haberde, “Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği tanzim satış noktalarının kurulması talimatı sonrası İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde fiyatlarını indiren fakat diğer illerde fırsatçılık yapan BİM, birilerinin ekonomi batıyor yaygarası kopardığı dönemde dev bir kâr rakamı açıkladı” ifadeleri yer almıştı.

Rekabet Kurumu tarafından hakkında inceleme başlatılan marketlerden birinin de BİM olduğu hatırlatılan haberde, “Ucuz market adı altında milletin mutfağından kâr rekoru kıran BİM, 2018 yılında %45 artışla 1.25 milyar TL net kâr etti. 2019’da satışlarda ise %25 artış öngörüyor. BİM’in kaos simsarlarının ekonomiye yönelik “kriz” yaygarası düşünüldüğünde böylesi bir kar rekoru kırması da manidar bulundu” denmişti.

BİM: YARGI SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Medya bünyesindeki A Haber’de yayınlanan bu haber sonrası BİM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Adı geçen yayın organları basın etiğini, ahlakı ve hukuku hiçe sayarak, şirketimizi “fırsatçılık, kaos simsarı, vatandaşın cebini yakarak kar rekoru kıran, fiyatlarda oynayan” bir kurum gibi göstermesi şaşkınlıkla karşılanmıştır. Asılsız iddialar, yanlış bilgiler ve iftira niteliği taşıyan bu yayınların kötü amaçlarla hazırlandığı aşikardır.

Şirketimizin işsizliği azaltacak istihdamlar yapmasını, yeni yatırımlarla ekonomiye katkı sağlamasını, borsada hissedarlarına kar ettirmesini ve yüksek vergiler vermesini adeta bir “suçmuş” gibi gösteren bu yayınlar, ayrıca kendi içinde büyük bir çelişkidir.

Hukuku, basın etiğini, ahlakı ve ekonominin reel verilerini hiçe sayan bu asılsız yayınlar, şirketimize değil ama Türkiye ekonomisine ve demokratik yapısına büyük zarar vermektedir.

BİM, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olarak, ekonomiye katkı sağlamaya, milletine uygun fiyatlı ürün temin etmeye, yurt içindeki 6.800, yurt dışındaki 750 şubesiyle ülkesine hizmet etmeye devam edecektir.

Öte yandan kurumsal yapısına, marka değerine, finansal yapısına zarar vermeyi amaçlayan bu kötü niyetli yayınlar için Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde yargı süreçleri başlatılacaktır.”