31 Mart İstanbul seçimlerinden bugüne neler oldu? İşte gün gün gelişmeler

TOPLUMSAL ÖZEL

31 Mart seçimlerinde YSK ve Anadolu Ajansının verilerine göre İstanbul’daki yarışta CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 171 bin 118 oyla yüzde 48,80 oranına sahipti.

AKP adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 149 bin 656 oyla yüzde 48,55 orana sahipti. 31 Mart yerel seçimler sonrası birçok yerde açıklanan sonuçların ardından bazı yerlerde itirazlar yapıldı ve yeniden oy sayımı gerçekleştirildi. İşte o zamandan itibaren gerçekleşen seçim olayları.

31 MART’TAN BUGÜNE KADAR OLAN SEÇİM OLAYLARI

31 Mart 2019 Pazar: Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı 157 bin 441 oy ve %54 oranla Ali Kılıç seçildi.

İBB Başkanlığı için 172 bin 726 oy ve %57 oranla Ekrem İmamoğlu tercihi yapıldı.

İBB’de 11 bin, ilçe seçimlerinde ise 9 bin oy geçersiz sayılmıştı.

– 1 Nisan 2019 Pazartesi: Cumhur İttifakı Maltepe’de sonuçlara itiraz etti.

– 2 Nisan Salı: İlçe Seçim Kurulu Cumhur İttifakı’nın itirazını kabul ederek İlçe Belediye Başkanlığı ve İBB için kullanılan oylarının tamamının sayılmasına karar verdi. Hakimler baskı nedeniyle seçim günü 1089 sandık tutanağında herhangi bir itiraz ve şerh olmamasına rağmen bunu direk reddetmek yerine kurullarda oylatmış, hakim şerh koymasına rağmen Akp, mhp ve 2 devlet memuru üyenin oylarıyla tüm oyların sayım kararı oy çokluğuyla geçti.

– 3 Nisan Çarşamba: CHP’nin itirazı üzerine İl Seçim Kurulu ilçe oylarının sayımına gerek olmadığı, İBB’de ise tüm sandıklardaki sadece geçersiz oyların sayılmasına karar verdi. Fakat hakimler tekrardan yoğun baskıdan dolayı direnemeyerek ve CHP’nin tüm uyarılarına rağmen İl Seçim Kurulu’nun kararını beklemeksiniz 3 torba açmış tüm oyları saymıştı.

– 5 Nisan Cuma: YSK 2 Nisan tarihli İlçe Seçim Kurulu’nun “tüm oylar sayılsın” kararının devamına, 3 Nisan tarihli İl Seçim Kurulu kararının iptaline torbalar açılmasını gerekçe göstererek karar verdi.

– AKP Maltepe’de sandık kurullarına atanan görevlilerin usulsüz olduğunu iddia etti. İlçe Seçim Kurulu tarafından 962 kişinin usulsüz bir şekilde Sandık Başkanı ve asil üye olarak atandığı iddiasını ortaya attı. Fakat bu üyelerin kaymakamlık, ilçe seçim kurulu ve Maltepe’de birçok sandık kurulu başkanlığı görevini kabul etmeyen devlet memurlarının yerine İlçe Seçim Kurulu’nun YSK’dan görüş isteyerek ve YSK onayıyla çevre ilçelerden görevlendirme yaptığı ortaya çıktı.

– Tüm oyların sayımı 14 gün boyunca devam etti.

– AKP tarafından Büyükçekmece ve İstanbul seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu. YSK Maltepe sayımının tamamlanmasının ardından bu itirazı karara bağlayacağını duyurdu.

– Maltepe İlçe Seçim Kurulu sayımı bir an önce bitirmek için kurul sayısını 12’den 22’ye çıkardı.

– Cumhur İttifakı bu duruma itiraz etti. AKP ve MHP ilçe başkanları beraberindeki kalabalık grupla Görevli hakimleri ve memurları tehdit edip, sayım salonunu bastı. Sayım durduruldu. Hakimler bu iki ilçe başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

– İlçe Seçim Kurulu bu olay üzerine AKP ve MHP’li yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

– İlçe Seçim Kurulu memurları ve Cumhur İttifakı yetkilileri 22 kurulda yapılan sayımların tutanaklarını imzalamayarak sayımın önüne yeni bir engel çıkardı.

– İlçe Seçim Kurulu olağanüstü toplanarak 22 kurulda sayılan toplam 400 sandığın sayımının iptaline ve yeniden sayılmasına, ayrıca kurul sayısının 2’ye düşürülmesine oy çokluğu ile karar verdi.

– CHP bu kararı tamam kanunsuzluk gerekçesiyle olağanüstü itiraz yoluyla YSK’ya taşıdı.

– YSK CHP’nin itirazını haklı bularak bugüne kadar yeniden sayılan tüm oyların geçerli olmasına karar verdi. Sayım kurulunu arttırıp azaltma yetkisini de İlçe Seçim Kurulu’na bıraktı.

– Bu karar üzerine İlçe Seçim Kurulu kaldığı yerden sayıma devam ederken kurulların arttırılması talebini de oy çokluğu ile reddetti.

– 16 Nisan Salı: 967 sandığın sayımı tamamlandı. 122 sandığın sayımı bekleniyor.

SANDIKLARDA SON DURUM

İBB Açılan Sandık 973
CHP -768
Ak Parti -499
Fark 269 azaldı
Maltepe
CHP -39
MHP 141
Fark 180 azaldı