Türkiye’de yaz aylarına girilmesiyle birlikte orman yangını haberleri de gelmeye başladı. Çanakkale’de orman yangını 37 saattir kontrol altına alınamadı. Hatay’daki yangın ise büyük ölçüde kontrol altında. Tekirdağ’daki yangının bir bölümü yaklaşık 14 saatte kontrol altına alındı ve soğutma çalışmalarına başlanıldı. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

ÇANAKKALE

Çanakkale’nin Kızılkeçili köyü yakınlarında başlayan orman yangın 37 saattir devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılarak ormanlık alana sıçrayan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Bazı köyler tahliye edilirken vatandaşlar güvenli bölgeye alındı.

Yangın bölgesine 6 uçak, 15 helikopter, 109 arazöz, 14 iş makinesi ve 543 personelle müdahale ediliyor.

Dün Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada tedbir amaçlı Kemel, Kayadere, Işıklar, Dörtyol, Kurşunlu ve Mareşal Fevzi Çakmak köylerinin tahliyesine karar verildiği duyuruldu.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

TEKİRDAĞ

Malkara ilçesinde dün saat 16.00 sıralarında başlayan yangın; yaklaşık 300 hektar alanda etkili oluyor. Yangının ilerlediği yöndeki Deveciköy ve Tetecik mahallelerinde bazı evler boşaltıldı.

Yangının bir bölümü yaklaşık 14 saatte kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları başladı.

Yangına çevre illerden gelen itfaiye takviye ekiplerle birlikte, toplam 554 personel ve 113 araçla müdahale ediliyor.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde saat 19.16 sularında çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ederken, 6 hane tahliye edildi.

Alınan bilgilere göre, Lice ilçesi kırsal Karahasan, Arıklı, Dibek ve Serin Mahallelerinde saat 19.16 sularında henüz nedeni belirlenemeyen bir yangın çıktı. Yangının 112 Acil Çağrı Merkezine bildirilmesi üzerine olay yerine çevre ilçelerden itfaiye, kolluk kuvveti ve Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler sevk edildi.

25 hektarlık ormanlık alan örtü yangını şeklinde zarar görürken, 6 hane tahliye edildi. 2 yaşlı vatandaş evlerinde son anda yanmaktan kurtarıldı. Köylülerin desteği ve tüm ekipler, yangın söndürme araçlarıyla rüzgarın etkisiyle devam eden yangını söndürme çalışmalarını sürdürüyor.