24 Haziran’da da böyle bir irade olsaydı…

31 Mart yerel seçimlerinden birkaç gün önce Yurt sayfalarında ‘adam inatçı’ diye başlık atmıştım. Hemen CHP’li arkadaşların bazılarından olumlu, bazılarından da olumsuz tepkilerle de karşılaşmıştım. Neyse ki Ekrem İmamoğlu beni yanıltmadı.

Seçim akşamı gördüm ki az bile söylemişim.

31 Mart akşamı daha sandıkların yüzde biri bile açıklanmamıştı. Devletin yüz yıllık Anadolu Ajansı’nın sonuçları manipüle ederek vermesine karşı hazırlıklı olan İmamoğlu CHP’li sandık kurulu üyeleri ve partili müşahitleri aracılığıyla koordinasyon merkezine ulaşan ıslak imzalı tutanakları birleştirmesi sonucu AA’nın verileriyle orantılı gitmediğini görünce AA yetkililerini ve YSK üyelerini kendi üslubuyla kibarca göreve davet etti. Çünkü sandık kurulu üyeleri ve partili müşahitlerden gelen ıslak imzalı tutanaklar birleştirildiğinde İmamoğlu önde gidiyordu. AA’nın açıkladığı verilerde ise İmamoğlu ile Yıldırım arasında yaklaşık olarak üç puan fark vardı.

İmamoğlu koordinasyon merkezinde ikinci kez açıklama yaparak AA ve YSK’yı tekrar göreve davet etti. Bu uyarıların ardından sandıklardan gelen ıslak imzalı tutanakların YSK’nın sistemine girdikçe ilerleyen saatlerde Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark büyük oranda kapanmaya başlamıştı ki… AA veri akışını tekrar durdurdu.

İmamoğlu tekrar tekrar AA ve YSK inatla ve ısrarla uyardı. “Ben İmamoğlu, ne hak yerim, ne hakkımı yediririm. Tebrik etmesini de bilirim, tebrik edilmesini de beklerim” diyordu.

Bu uyarıların ardından AA tekrar veri akışına başladı ve Yıldırım ile İmamoğlu arasında yüzde birin altında oranlar kaldı. AA verileri girdikçe İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki farkın gittiğini gören AA tekrar veri akışını durdurdu.

Seçimden birkaç gün önceki yazımda da ‘ironi’ yaparak belirttiğim gibi Karadenizli yurttaşlarımız kızmasın. Buradaki benzetme sadece hani şu Temel fıkralarında inatçı Karadenizli yurttaşlarımız olur ya; bir inat etti mi Allah muhafaza kimse inadından çeviremez. İşte İmamoğlu’nun Karadenizli oluşundan dolayı bu sözü sarf ettim. Umarım Karadenizli yurttaşlarımız hoşgörüyle karşılar.

İmamoğlu haklı olarak inatla, ısrarla üslubunu ve devlet adamlığı anlayışını bozmadan defalarca AA ve YSK üyelerini göreve çağırdı. Çağırırken de aradaki farkın elindeki verilere göre yaklaşık olarak 27 bin olduğunu hatırlattı.

Bu arada Binali işte. Sandıktan mal kaçırır gibi… İstanbul’da yurttaşların kullandığı oy sandıkların henüz yüzde 90’ı açıklanmadan kendisini İstanbul Belediye Başkanı olarak ilan etmesi…

Ertesi sabah YSK Başkanı Sadi Güven YSK ününde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtlarken AA’ya tepki gösterip İmamoğlu’nu doğrulayan açıklaması “Kardeşim AA benim müşterim değil. Bu bilgileri nereden alıyorlar. Ben bilmiyorum. Henüz sandıkların yarısı açıklanmadı. Kim çıkarıyor bunları” diyerek kendisine soru soran gazetecilere tepki gösterdi. Ardından YSK sitesinde CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğu duyurusu yapıldı.

31 Mart yerel seçimlerinin birkaç gün öncesinde de söylediğim gibi ‘Adam inatçı’ ve işin peşini bırakmıyor. Çünkü partililerine ve İstanbullulara söz vermiş “Ben İstanbul’u tarihi kültürüyle birlikte kardeşçe, dostça yaşanılabilir bir kent yapacağım” diye. İmamoğlu kendisine oy veren yurttaşların, daha önceki seçimlerde yaşadıkları kötü deneyimlerden sonra sandıklarındaki oyların yine çalınacağı kaygılarını da gidermiş ve söz vermişti “Oylarınız bana emanet. Ben hiçbir oyun iç edilmesine müsaade etmeyeceğim” ifadeleriyle. 31 Mart gecesi ile ertesi gün ısrarla ve inatla partilileri ve gönüldaşlarıyla birlikte İstanbul genelinde bütün sandıklara sahip çıktı. Akşamdan evine gidip yatmadı. Basın kuruluşlarına mesaj atarak Binali kazandı demedi. Tam tersi 48 saat hiç uyumadı. Keşke 24 Haziran gecesi de birileri aynı iradeyi göstere bilseydi.

Ve ilk işi olarak Atasına, Anıtkabir’i ziyarete gitti. Anıtkabir özel defterine, “Bugün huzurunuzda Kuvayı Milliye ruhunun yüzüncü yılında aynı heyecanla İstanbul’a hizmet edeceğime söz veriyorum” diye not düştü.

İşte İstanbullular, bu adam verdiği sözleri uygulama konusunda çok inatçı!

Mustafa Solak yazdı | Pedofilinin Eğitim ve Fetvalarla Bağı

Zümrüt Apartmanı romanındaki iğrenç ifadeler pedofili konusunu yeniden toplumun gündemine getirdi. Pedofilinin temelin ekonomik ve toplumsaldır. 1980lerden beri gelen toplumsal dayanışmacı, üretime odaklanan birey...

Mehmet Alkan yazdı | Yargı Reformu-4: Darbeyi hakimler mi yaptı?

Yargı reformu belgesinde “Yargı bağımsızlığının sağlanmasının birçok temel enstrümanı bulunmaktadır. Bunların tümü esasında hâkim ve savcıların güçlendirilmesine hizmet etmektedir. Bu nedenle söz konusu amaç...

Yusuf Fidan yazdı | İktidar Geleceğini Yeni Rantlarda Görüyor

Kamu garantisi ile, “Yap İşlet Devret (YİD)” veya “Kamu Özel İşbirliği (KÖİ)” yöntemleri ile yapılan mega projelerin yapım sebeplerinin başında “ihtiyaçların karşılanması” değil, “yeni...

Ali Avcu yazdı | Erdoğan’a kurulan tuzak…

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun YSK tarafından mazbatasına el konulmasını AKP içerisinde ve çevresinde kimler Erdoğan’a ön ayak...

Ergün Poyraz yazdı | Okunacak güzel kitaplar

Serap Yeşiltuna’nın İleri Yayınlarından çıkan muhteşem eseri; İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar. Yeşiltuna; Kitabın tanıtımında bakın neler diyor; “İzmir’in dağlarında açan çiçekler işte o kurtuluşun müjdesidir! Filiz veren,...