1. "Saving Private Ryan" (Ryan'ı Kurtarmak) - 1998 Steven Spielberg tarafından yönetilen bu film, II. Dünya Savaşı'nın Normandiya Çıkarması sırasında Amerikan askerlerinin dramatik bir hikayesini anlatıyor. Savaşın dehşetini ve kahramanlığı canlı bir şekilde yansıtıyor.

  2. "Paths of Glory" (Şanın Yolu) - 1957 Stanley Kubrick'in yönettiği bu film, I. Dünya Savaşı'nda Fransız askerlerinin yaşadığı haksızlığı ve adaletsizliği anlatır. Birlikleri emirler gereği çıkmazda bırakılan bir Albayın hikayesini ele alır.

  3. "All Quiet on the Western Front" (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok) - 1930 Bu film, Erich Maria Remarque'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve I. Dünya Savaşı'nın dehşetini ve askerlerin deneyimlerini anlatır. Savaşın korkunç etkilerini vurgular.

  4. "Gallipoli" - 1981 Peter Weir'in yönettiği bu film, I. Dünya Savaşı'nda Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin Çanakkale Cephesi'nde yaşadıkları trajik olayları anlatır. Film, savaşın insanlar üzerindeki yıkıcı etkilerini gösterir.

  5. "1917" - 2019 Sam Mendes tarafından yönetilen bu film, I. Dünya Savaşı'nda geçen bir hikayeyi anlatır. İki genç İngiliz askeri, tehlikeli bir göreve atılırlar ve izleyiciye savaşın içinde bir yolculuk sunar.

  6. "War Horse" (Savaş Atı) - 2011 Steven Spielberg'in yönettiği bu film, I. Dünya Savaşı sırasında geçen bir hikayeyi anlatır. Bir genç adam ve onun sevgili atı Joey'nin savaşın dehşeti içindeki macerasını takip eder.

  7. "Joyeux Noël" (Mutlu Noeller) - 2005 Bu film, I. Dünya Savaşı'nın 1914 Noel Günü'nde İngiliz, Fransız ve Alman askerleri arasında geçen gerçek bir olayı anlatır. Savaşın insanlığa olan etkilerini ve anlık insanlık duygusunu vurgular.