Bir süredir Fethiye'de bir huzurevinde yaşayan ve organ yetmezliği nedeniyle Fethiye Devlet Hastanesinde tedavi gören Yurdakul, rahatsızlığının ilerlemesinin ardından önce Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesine daha sonra Milas'taki özel bir hastaneye sevk edildi ancak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kısa süre önce Köyceğiz'den Fethiye Huzurevi'ne yerleşen 94 yaşındaki modacının cenazesi Köyceğiz'de ikindi vaktine müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.


MADRİD TEKSTİL FUARI'NDA BİRİNCİ SEÇİLDİ, MODA KRALI OLARAK ANILDI
Pazen kumaştan 1966'da hazırladığı elbise Madrid'deki tekstil fuarında birinci seçilen Yurdakul, İspanya, Fransa, İsviçre ve Almanya'da şubeler açtı ve "Moda Kralı" olarak anılmaya başladı.

Yurdakul, 1965 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün bir kıyafetini yeniden modernize ederek dikti. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü bu kıyafeti çok beğendi ve "Milli Mücadele Çaprazı" ismini verdi. Yurdakul ayrıca Türkiye'de ilk Atatürk kıyafetleri defilesini yaptı. "Milli Mücadele Çaprazı" şu anda Tunus'ta bir müzede sergileniyor.

ÖZAL'A ÇELİK YELEK DİKMİŞTİ
Birçok ünlü isme kıyafet tasarlayan Yurdakul, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için de ilk kurşungeçirmez yeleği dikmişti.

NAİL YURDAKUL HAKKINDA
Askerden döndükten sonra 1951'de İstanbul'da terzi çıraklığına başlayan Yurdakul, Olgunlaşma Enstitüsünde tayyör öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara'ya döndü. Burada ilk iş yerini açan Yurdakul, kısa sürede devlet büyükleri ve ünlü sanatçıların terzisi haline geldi.

Yurdakul, İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Suat Hayri Ürgüplü ve eşleri için kıyafetler dikti.

Boğaz Köprüsü'nde, köyde, sinemada ilk kez defileler düzenleyen Yurdakul, Türkiye'nin ilk manken okulunu ve kadın futbol takımını kurdu.