CHP'de "zoom toplantısı" tartışmaları sonrası 12 saat süren Parti Meclisi (PM) toplantısı, partinin yakın tarihinin “en uzun toplantılarından biri” oldu. Cumhuriyet'in haberine göre, ilk gerilim, toplantının başında yaşandı. Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın sunumunun ardından soru gelmemesi üzerine Kılıçdaroğlu’nun “Galiba ekonomi sizi ilgilendirmiyor” dediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, zoom toplantısının "etik olmadığını" söyledi. Buna gerekçe olarak da toplantıda yer alan, aynı zamanda MYK’nin doğal üyesi olan Grup Başkanı Özgür Özel'i ve Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ı gösterdi ve bu isimlerin mevcut makamlarına işaret etti. Günaydın’ın, toplantıyı savunduğu, Özel’in ise sessiz kaldığı belirtildi. Öte yandan İmamoğlu’na yakın isimlerden biri olduğu belirtilen Turan Aydoğan’ın, çevrimiçi toplantıda konuşulan “imza toplama sürecinden haberinin olmadığını söylediği” iddia edildi.

"GÜÇLÜ BİR DEĞİŞİM İRADESİ OLUŞTU"
Toplantının gündem maddelerinden biri de mahalle delegeleri seçimi devam ederken Genel Merkez tarafından görevlerinden alınan Muş, Ağrı, Mardin, Kayseri il başkanları ile İstanbul Beykoz ilçe başkanı ve bu il ve ilçelerin yönetimlerinin, bu karara itirazları oldu. İtirazlara ilişkin oylamada 3’te 2 çoğunluk sağlanamasa da oylamaların “kafa kafaya” olması, muhalifler tarafından “Güçlü bir değişim iradesi oluştu” şeklinde yorumlandı. Oylamaya değinen isimler, kurultayın ertelenmesi ihtimalinin ortadan kalktığına işaret ederek “Bu koşullarda ekim sonu, kasım başı kurultay kaçınılmaz” değerlendirmesi yaptı.

Toplantının ikili tartışmalar olsa da “kavga şekline dönüşmeyen bir gerginlikle geçtiği” belirtildi. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile “gizli protokol yapıldığını kabul ettiği ancak içeriğine değinmediği” iddia edildi. Bazı PM üyeleri duruma tepki gösterdi.