Kamu emekçileri OHAL’e karşı miting düzenledi: ‘Demokrasi istiyoruz’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen kamu emekçileri, ''Karanlığa teslim olmayacağız'' diyerek OHAL'e karşı demokrasi talebiyle miting düzenledi.

Kamu emekçileri OHAL’e karşı miting düzenledi: ‘Demokrasi istiyoruz’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen kamu emekçileri, ''Karanlığa teslim olmayacağız'' diyerek OHAL'e karşı demokrasi talebiyle miting düzenledi.

14 Ocak 2018 Pazar 17:43
Kamu emekçileri OHAL’e karşı miting düzenledi: ‘Demokrasi istiyoruz’

Emre Orman

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, ''OHAL değil demokrasi istiyoruz'' talebiyle Bakırköy Dikilitaş Meydanı'nda toplandı. Çok sayıda kitle örgütü hazırlanan çeşitli pankartlarla Özgürlük Meydanı’na yürüdü. 

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, Eğitim Sen Genel Başkanı Ayfer Aytekin Aydoğan, CHP Milletvekilleri Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu, HDK İstanbul Eşsözcüsü Atilla Doğan, TTB Başkanı Raşit Tükel, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, DAD, KESK, Eğitim Sen, ESP, HDP, HDK, SGD, Devrimci Parti, İşçi Meclisleri, EMEP, KALDIRAÇ, HAZİRAN, EHP, SHP, Haber-Sen, Yapı Yol-Sen, Mücadele Birliği, DİP, Yeşiller ve Sol Parti ve çok sayıda kurumun katıldığı yürüyüşte açlık grevinin 313. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça da unutulmadı. İki eğitimcinin fotoğraflarının yer aldığı "Nuriye ve Semih yaşayacak" yazılı pankart açıldı; "Nuriye, Semih onurumuzdur", "Özgür basın susturulamaz", "İşimizi geri istiyoruz", "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.

‘MECLİSİN ÖNÜNDE KENDİNİ YAKAN İNSANLAR İSTEMİYORUZ’

İlk konuşmayı KESK Dönem sözcüsü Kazım Yılancı yaptı. Kazım Yılancı, kitleyi “Bu soğuk İstanbul gününde alanları dolduran yüreği özgürlükten, eşitlikten  kardeşlikten yana atan yoldaşlar KESK’li emekçiler hoşgeldiniz! ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ diyerek yollara düşenler merhaba” diyerek selamladı.

Yılancı ardından Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı selamlayarak “Sevgili dostlar karanlık bir dönemden geçiyoruz ancak buradaki kararlı duruşunuz yüreğimizi ısıttığı gibi yarınlarımız için de umut oluyor” dedi. Yılancı sözlerinin devamında “Biz meclisin önünde kendini yakan insanlar istemiyoruz biz okula gönderdiğimiz çocuklarımızın tecavüze uğramasını istemiyoruz. biz ülkemizin zifiri karanlığa boğulmasını istemiyoruz biz aydınlık bir ülke istiyoruz” diye konuştu.

‘OHAL İLE SENDİKA HAKKI VE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANMAYA ÇALIŞILIYOR’

Yılancı’nın ardından KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen söz aldı. Gezen bugüne kadar çıkarılan KHK’ler ile işinden edilen kamu emekçilerinin durumuna dikkat çekti. Çıkarılan KHK’lerin hukuksuz ve hakları gasp eden niteliğine vurgu yapan Gezen taşeron emekçilerinin durumuna da değindi. Gezen müjde olarak sunulan taşeron düzenlemesinin emekçilerin haklarını korumak yerine daha fazla hak kaybı olduğunu dile getirdi. Gezen yine OHAL’in işçi emekçilerin üzerinde büyük baskı olduğunu belirterek yine bu dönemde toplu sözleşme hakkının gasp edildiğine, sendika hakkı, örgütlenme özgürlüğü kısıtlanmak istendiğine dikkat çekti.

Sağlık alanındaki hak gasplarının da çoğalarak devam ettiğini sözlerine ekleyen Gezen “Belki de hiç erişemeyeceğimiz, alamayacağımız sağlık hizmetinin parası, sermayeye akıtılan milyonlarca lira biz emekçilerin cebinden çalınıyor” diye konuştu.

Gezen, Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu ifade etti. Gezen eğitim sistemindeki gericileştirmeye, cinsiyetçiliğe ve dinselleştirmeye vurgu yaparak “Çocuk istismarının, kadına yönelik şiddetin, çocuklara ve kadınlara yönelik taciz, tecavüzün her geçen gün arttığı, her gün kadınların öldürüldüğü bir ülkeye dönüştürüldü ülkemiz. Ensar zihniyeti, müftülere nikah kıyma yetkisi veren, çocuk yaşta evlilikleri, istismarı meşru kılan yasal düzenlemelerle desteklendi. Yetmedi, Diyanete fetvalar verdirildi” diye konuştu. 

‘AKP FAŞİZMİNİN KUŞATMASI ALTINDAYIZ’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de yaptığı konuşmada, AKP faşizminin zirve yaptığı, tam anlamıyla faşizmin bir kuşatması altında olunduğunu söyledi. Bu ülkede kardeşçe bir arada yaşamak isteyenlerle birlikte olduklarını  söyleyen Bozgeyik, “Birlikte yaşamaya devam edeceğiz” dedi. Kürt sorununda çözümsüzlüğün derinleştirilerek, imha ve inkar politikalarının arttırılarak muhalif kesimlerin tasfiye edilmeye çalışıldığı günlerden geçildiğinin altını çizen Bozgeyik, vekillerin ve gazetecilerin tutuklandığını, halkın seçtiği belediyelere kayyumların atandığını, tutuklulara “tek tip”in dayatıldığı günlerin yaşandığını kaydeden Bozgeyik, kitleye “Bunlara sessiz kalacak mıyız? Yoksa hep birlikte mücadele edecek miyiz?” diye sordu.

Önümüzdeki günlerde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilişinin yıldönümü olduğunu hatırlatan Bozgeyik; Suruç ve Ankara katliamının da aynı zihniyetle gerçekleştiğine dikkat çekti ve boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Bozgeyik, sözlerini “Faşizme teslim olmayacağız” sloganıyla sonlandırdı.

Miting Erdal Güney'in ezgileriyle sürdü. 

Toplumsal Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner46

banner50